НОВЕ НАУКОВО-НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ "Інформаційне право та інформаційне законодавство" (ст. 129-130)

Наукове видання / Брижко В.М., Фурашев В.М. – (Рекомендовано до друку Вченою радою Науково-дослідного інституту інформатики і права Національної академії правових наук України, протокол № 7 від 30.10.2019 р.). Київ, 2019. 290 с.

У науковому виданні “Інформаційне право та інформаційне законодавство” на підставі наукових досліджень, проведених авторами впродовж 1998 – 2019 рр. у Національному агентстві з питань інформатизації при Президентові України та НДІПІ НАПрН України (до 2011 р. – НДЦПІ НАПрН України), викладається стан філософських, теоретичних та правових проблем інформаційного права та удосконалення інформаційного законодавства України.

Метою підручника є формування системи сучасних філософсько-гуманітарних, науково-теоретичних та практичних знань щодо методології і методики професійної діяльності ефективного застосування приписів інформаційного права та норм інформаційного законодавства в процесі регулювання суспільних відносин, пов’язаних зі створенням, використанням, обігом та захистом інформації, інформаційних ресурсів, в умовах функціонування інформаційних систем, а також напрямів розробки в державі цілісного інформаційного законодавства.

Для досягнення вказаної мети автори виходять з розмежування категорій “інформаційне право” та “інформаційне законодавство”. Перша – закріплює елементи, які визначають принципи та вихідні приписи інформаційно-правових відносин, друга – елементи організаційного поділу законодавчих актів, котрі сформовані в результаті запровадження норм регулювання інформаційних відносин. У загальному плані, “право” інформаційної сфери існує, передусім, для політики, а “законодавство” – для усіх суб’єктів інформаційних відносин.

Зазвичай спілкування супроводжується бажанням інформаційного впливу на свідомість співрозмовника, яка не виключає можливостей маніпулювання думками й фактами. У наш час включення в інформаційно-комунікативні процеси новітніх інформаційних технологій та телекомунікаційних засобів можуть активізувати негативний вплив на психіку окремої людини, а також – на діяльність в інформаційній сфері суспільства й держави, що сприяє руйнуванню генофонду, переформатуванню психології народу, його самоідентифікації й деградації суспільства.

Теоретично-освітне значення видання “Інформаційне право та інформаційне законодавство” визначається потребами у більш глибокому пізнанні досягнень філософії права, визначенням основних принципів і теоретичних напрацювань, які складають основу формування нової юридичної галузі – “Інформаційне право”. Для цього у виданні вперше у освітній діяльності наведено погляди всесвітньо відомих філософів та юристів щодо проблем та перспектив розвитку сфери інформаційного права в контексті “право у філософії пізнання” та “джерела знань філософії права” які визначаються такими поняттями, як “онтологія”, “гносеологія”, “епістемологія”, “логіка”, “антропологія”, “аксіологія”, “герменевтика” та “праксеологія”, як основ практичної діяльності у інформаційно-правовій сфері.

Практичне значення видання полягає в визначенні методології комплексного удосконалення інформаційної політики в державі та окреслення пропозицій для рішення основних проблем, пов’язаних з систематизацією і створенням цілісної системи інформаційного права та інформаційного законодавства України.

Видання може бути корисне під час розробки/доповнення навчально-методичних програм та матеріалів з дисциплін, пов`язаних з інформаційним правом та інформаційним законодавством. Також видання може бути корисним всім, хто бажає отримати теоретичні знання і практичні навички у вивченні проблем інформаційного права та удосконаленні нормативно-правового упорядкування суспільних відносин щодо інформації, інформатики, інформатизації в умовах формування інформаційного суспільства.

Якщо Вас, шановні читачі, зацікавило видання, звертайтеся за е-mail адресою:

pravo@ndcpi.org.ua

або

bvm777@ukr.net;

vfurashev@gmail.com

~~~~~~~~~~~~ * * * ~~~~~~~~~~~~~

 

Видання НДІІП